سلامتی شما

با ترمومتر و انواع آن آشنا شوید

ترمومتر

ترمومتر چیست؟

شاید برخی از شما تا به حال کلمه ترمومتر را نشنیده باشید اما به خوبی با واژه دماسنج آشنا بوده و کارایی آن را می دانید. ترمومتر در واقع همان دماسنج است، ابزاری که از آن جهت اندازه گیری دما استفاده می شود. دماسنج در صنعت های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. در هر صورت اصلی ترین وظیفه آن، اندازه گیری دما و حرارت است. ترمومتر ها انواع مختلفی دارند، اگر قصد خرید ترمومتر را دارید، با ما همراه باشید، در ادامه سعی میکنیم شما را با انواع ترمومتر و کاربرد های آن آشنا کنیم.

ترمومتر جیوه ای

اساس کار این ترمومتر ها، اندازه گیری تغییرات حجم جیوه است. زمانی که دما بالا باشد حجم جیوه درون دماسنج بالا می رود و برعکس، هنگامی که دما پایین باشد از حجم جیوه کم شده و پایین می آید. از دماسنج های جیوه ای در صنعت پزشکی معمولا برای اندازه گیری دمای بدن بیمار استفاده می کنند. البته که این روز ها با پیشرفت تکنولوژی شاهد دماسنج های پیشرفته تری هستیم، اما دماسنج های جیوه ای به دلیل دقت بالایی که دارند، هنوز هم از محبوبیت زیادی برخوردار هستند.

ترمومتر

ترمومتر الکلی

عملکرد این نوع دماسنج کاملا مشابه دماسنج های جیوه ای است. با این تفاوت که در این دماسنج ها بجای جیوه از الکل استفاده می شود. این دماسنج ها را اکثرا در محیط های آزمایشگاه مشاهده می کنید. دماسنج الکلی برای اندازه گیری دمای 0 تا 100 درجه سانتی گراد مورد استفاده قرار می گیرد. نکته مثبت دماسنج الکلی در مقایسه با دماسنج جیوه ای، کم خطر بودن آن است. همانطور که می دانید، جیوه یک ماده سمی و خطرناک است و کم خطر بودن الکل یک امتیاز مثبت برای این ترمومتر محسوب می شود.

دماسنج دیجیتالی

دماسنج های دیجیتالی در بیشتر صنعت ها مورد استفاده قرار می گیرد و علاوه بر صنعت پزشکی، کاربرد های زیادی در عرصه های مختلف از جمله بوم شناسی، شناسایی وضعیت آب و هوا و آزمایشات محیطی دارند. دقت بالا، واحد های اندازه گیری بر اساس فارنهایت و سلسیوس، باطری هایی با طول عمر بالا و قابل تعویض، صفحه نمایشگر با وضوح بالا، اندازه گیری سریع و قابلیت اندازه گیری دما از 50- تا 200+ از ویژگی های مهم دماسنج های دیجیتالی به شمار می روند.

دماسنج های لیزری

دماسنج هایی که در قسمت بالا به شما معرفی کردیم، همگی از نوع تماسی بودند. برای مثال شما برای اندازه گیری با دماسنج های الکلی، باید دماسنج را به بدن بیمار بچسبانید و به نوعی دماسنج باید با محیطی که قصد اندازه گیری دمای آن را دارید تماس داشته باشد. اما دماسنج های لیزری روش کار متفاوتی دارند. به کمک این دماسنج ها می توانید دما و حرارت را از راه دور نیز اندازه گیری کنید. روش کار این نوع دماسنج به این صورت است که برای اندازه گیری دما، موجی از پرتو های مادون قرمز به سمت محیط یا بدن افراد ارسال می شود. به این صورت شما می توانید به آسانی از راه دور، دما را اندازه گیری کنید. در مواردی که بالا بودن حرارت و یا محدودیت های مختلفی برای نزدیک شدن به جسم یا محیط وجود دارد، از این ترمومتر های لیزری استفاده می شود.

ترمومتر

ترمومتر دهانی

این دماسنج همانطور که از نامش پیداست، با قرارگیری در دهان می تواند دمای بدن بیمار را اندازه گیری کند. از این نوع دماسنج معمولا برای اندازه گیری تب در کودکان استفاده می شود. در واقع دقیق ترین اندازه گیری تب در افراد بالای 3 سال، توسط دماسنج های دهانی صورت می گیرد. در افراد کوچک تر که توانایی نگهداشتن دماسنج را درون دهان خود ندارند از دماسنج های الکلی و یا قرار دادن دماسنج در زیربغل کودک استفاده می شود.
البته به این موضوع دقت کنید که دمای دهان ممکن است با توجه به مصرف غذا و نوشیدنی های سرد و گرم بالا و یا پایین شود. بهتر است قبل از اقدام به سنجش دما با دماسنج دهانی، چیزی مصرف نشود و یا پس از گذشت حدود 10 دقیقه، اقدام به اندازه گیری دما کنید.

سخن پایانی

استفاده از ترموتر ها در تمامی صنعت ها کاربرد دارد. اما یکی از حوزه هایی که استفاده از ترمومتر در آن بسیار رایج است صنعت پزشکی می باشد. اگر قصد خرید دماسنج و یا خرید تجهیزات پزشکی را دارید، بهتر است قبل از اقدام به خرید اطلاعات لازم را درباره آن محصول کسب کنید تا بتوانید خرید موفقی داشته باشید.​

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.