سلامتی شما

راهنمای استفاده از انواع فشارسنج

راهنمای استفاده از فشارسنج

همانطور که در مقاله های قبلی اشاره کردیم، فشار خون یکی از بیماری های خطرناکی است که عدم توجه به آن، باعث بروز مشکلاتی از جمله حملات قلبی، سکته مغزی ، نارسایی کلیه ها و آسیب به چشم ها می شود. یکی از مهم ترین راه ها برای پیشگیری از این مشکلات، کنترل کردن این بیماری است. کنترل کردن بیماری فشار خون، یک امر حیاتی در زندگی افرادی است که از این بیماری رنج می برند. فشارسنج ها از اصلی ترین دستگاه ها جهت کنترل فشار خون هستند. زمانی که اقدام به اندازه گیری فشار خون بیمار می کنید، اگر عدد نشان داده شده زیر 120 روی 80 باشد فشار شما کاملا نرمال و طبیعی است. در این مطالب قصد داریم راهنمای استفاده از فشارسنج را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

راهنمای استفاده از فشارسنج

این روز ها انواع مختلفی از دستگاه فشارسنج را در مطب پزشکان، بیمارستان و حتی خانه ها مشاهده می کنید. نحوه عملکرد این دستگاه ها بایکدیگر متفاوت است.

فشارسنج عقربه ای

یکی از رایج ترین نوع این دستگاه، فشارسنج عقربه ای می باشد. در این فشارسنج بازوبند یا همان کاف دستگاه، به یک بخش تلمبه شکل متصل شده است. با فشردن این تلمبه، بازوبند باد می شود. باد کردن را تا جایی ادامه دهید که فشار وارد شده، موجب بسته شدن شریان ها شود. حالا عقربه های روی نمایشگر به حرکت در آمده و فشار بیمار را نشان می دهند.

راهنمای استفاده از فشارسنج

راهنمای استفاده از فشارسنج دیجیتالی

با پیشرفته تر شدن علم و تکنولوژی، فشارسنج های دیجیتالی به دلیل استفاده آسان تر و همچنین درصد خطای کمتر، محبوبیت زیادی را به دست آوردند. مدت زمان پاسخگویی این دستگاه بسیار کوتاه است و شما در کم ترین زمان ممکن می توانید فشار خون بیمار را اندازه گیری کنید. یک صفحه نمایشگر، به همراه یک کیسه باد، از اجزای تشکیل دهنده فشارسنج های دیجیتالی می باشند. برای اندازه گیری فشار خون با این نوع دستگاه، بازوبند را به دست بیمار بسته و فشارسنج را روشن کنید.

در این مرحله بیمار باید دست راست خود را مشت کند. اگر کاف دستگاه شما، بصورت اتومات باشد، با زدن دکمه شروع، به طور خودکار شروع به باد شدن می کند. در غیر این صورت باید کاف دستگاه را باد کنید. البته در بیشتر فشارسنج های دیجیتالی کاف دستگاه بصورت اتوماتیک عمل می کند. پس از انجام مراحل بالا، مقدار فشار بیمار بر روی نمایشگر، نشان داده خواهد شد. شما می توانید این راهنمای استفاده از فشارسنج را در محلی ذخیره کنید تا در صورت لزوم به راحتی از آن برای اندازه گیری فشار خون، کمک بگیرید.

فشارسنج مچی

این نوع فشار سنج، همانطور که از اسمش مشخص است، بر روی مچ دست بیمار بسته می شود. پس از بستن فشار سنج و زدن دکمه شروع، کاف دستگاه بصورت خودکار باد شده و بعد از پر شدن، مدت زمان کوتاهی مکث کرده و هوای موجود در کاف دستگاه، آرام آرام خالی می شود. پس از خالی شدن باد، می توانید فشار خون بیمار را بر روی صفحه نمایش دستگاه مشاهده کنید. در ادامه راهنمای استفاده از فشارسنج جیوه ای را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم.

فشارسنج جیوه ای

درست است که این روزها کمتر شاهد استفاده از این نوع فشارسنج ها هستیم، اما آشنایی با نحوه کار فشارسنج های جیوه ای، ممکن است برای برخی افراد جالب باشد. بزرگ ترین مشکل این فشارسنج ها وجود ماده سمی جیوه در آن ها می باشد. حرکت این جیوه در ستون، مقدار فشار خون را به شما نشان می دهد.
ابتدا آرنج دست را موازی با قلب قرار داده و کاف دستگاه را دور بازو ببندید. گوشی پزشکی را در گوش و دیافراگم آن را بالا آرنج بر روی محل نبض بگذارید. پمپ را در جهت عقربه های ساعت بسته و کاف را باد کنید. زمانی که جیوه درون ستون حرکت کرد، اولین صدایی که به گوشتان می رسد فشار سیستولی است. حالا با باز کردن پیچ، باد کاف را خالی کنید. زمانی که صدایی به گوش شما نرسید و صدا قطع شد، مکان جیوه بر روی ستون، نشانگر فشار دیاستولی می باشد.

دستگاه فشار سنج

کلام پایانی

امیدواریم این راهنمای استفاده از فشارسنج برای شما مفید واقع شود. اگر قصد خرید دستگاه فشار سنج و یا هرنوع تجهیزات پزشکی دیگر را دارید، می توانید با ورود به فروشگاه می سلامت اقدام به خرید محصولات مختلف با گارانتی و ضمانتانه کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.