سلامتی شما

راهنمای استفاده از دستگاه تب سنج

راهنمای استفاده از تب سنج

این روز ها اکثر ما با تب سنج و کاربرد آن آشنایی داریم. اما هنوز هستند عده ای که در ذهن خود تصویر یک لوله جیوه ای را از تب سنج دارند. با پیشرفت علم و تکنولوژی نمونه های جدیدی از این دستگاه مانند تب سنج دیجیتالی، تب سنج لیزری و … تولید شده است. اطلاع از میزان تب بیمار، و کنترل آن، از بروز مشکلات و آسیب های جدی مانند تشنج جلوگیری می کند. به همین علت خرید دستگاه تب سنج و وجود آن در هر خانه ای ضروری است. اگر قصد دارید اطلاعات خود را درمورد نحوه عملکرد این دستگاه کامل کنید، با ما همراه باشید تا راهنمای استفاده از تب سنج را در اختیار شما عزیزان قراردهیم.

نحوه عملکرد تب سنج جیوه ای

درست است که با روی کار آمدن تب سنج های جدید، استفاده از تب سنج های جیوه ای به دلیل سمی بودن ماده جیوه، چند سالی است که کم و حتی در برخی از کشور ها ممنوع شده است. اما به دلیل دقت بالای این تب سنج، هنوز هم در برخی مراکز پزشکی از آن برای اندازه گیری استفاده می شود. عملکرد این تب سنج براساس انبساط جیوه بر اثر افزایش دمای بدن است.

راهنمای استفاده از تب سنج

قبل از استفاده از تب سنج، ابتدا باید آن را به خوبی تکان دهید سپس تب سنج را در زیر زبان بیمار قرار دهید و از او بخواهید تا مدت 3 الی 5 دقیقه دماسنج را درون دهان خود نگه دارد. در این مدت بیمار نباید صحبت کرده و دهان خود را باز کند. پس از گذشت مدت زمان مشخص شده، تب سنج را از دهان خارج کرده و عدد مشخص شده توسط جیوه را که نشانگر درجه حرارت بیمار است مشاهده کنید.

راهنمای استفاده از تب سنج نواری

تب سنج های نواری، طولی به اندازه انگشت دست دارند و استفاده از آن ها بسیار آسان است. این تب سنج ها معمولا توانایی محاسبه دمای بدن تا 40 درجه سانتیگراد را دارند. سرعت جواب دهی در این نوار ها بسیار بالا است. کافیست نوار را بر روی پیشانی بیمار قرار دهید تا در کمتر از 15 ثانیه رنگ عدد مورد نظر، بر روی نوار تغییر کند. اندازه گیری دمای بدن با این تب سنج برای کودکان و نوزادان بسیار مناسب و آسان است. به این نکته توجه داشته باشید که حداقل تا نیم ساعت قبل از تب سنجی، از خوردن و آشامیدن مواد غذایی مختلف پرهیز کنید. در ادامه راهنمای استفاده از تب سنج لیزری را در اختیار شما قرار داده ایم.

کار با تب سنج لیزری

تب سنج های لیزری و یا غیر تماسی برای استفاده در محیط های شلوغ بسیار مناسب است. زیرا سرعت پاسخ دهی بالا بوده و همچنین به دلیل عدم نیاز به تماس با افراد، کاملا بهداشتی و مورد اطمینان است. تب سنج های لیزری قابلیت اندازه گیری دمای بدن در کمتر از 3 ثانیه را دارند و بدون نیاز به تماس با پوست عملکرد مناسبی را از خود نشان می دهند. کافیست دستگاه را مقابل پیشانی و یا گوش بیمار گرفته و دکمه مخصوص را فشار دهید. به همین آسانی می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن دمای بدن را اندازه گیری کنید.

راهنمای استفاده از تب سنج

راهنمای استفاده از تب سنج دیجیتالی

یکی از پر استفاده ترین تب سنج ها، نوع دیجیتالی آن می باشد. این تب سنج در انواع مختلفی در بازار وجود دارد که به روش های گوناگون دمای بدن را اندازه گیری میکند. سه روش کلی برای اندازه گیری دما توسط تب سنج های دیجیتالی وجود دارد. اندازه گیری از طریق مقعد، دهان و زیر بغل. در هر سه روش ابتدا باید اقدام به ضد عفونی کردن تب سنج و یا شستشوی آن با آب و صابون کنید. سپس دستگاه را در محل مورد نظر قرار داده و حدودا یک دقیقه منتظر بمانید. در اکثر تب سنج های دیجیتالی پس از پایان زمان انتظار، به کمک بوق به شما هشدار داده می شود. حالا کافیست دستگاه را خارج کرده و دمای مشخص شده را بخوانید. دقت کنید که برای اندازه گیری از زیر بغل، حتما باید از زیر لباس اندازه گیری را انجام دهید.

راهنمای استفاده از تب سنج

دمای طبیعی بدن چقدر است؟

نکته جالبی که وجود دارد این است که دمای بدن ما در ساعات مختلف روز متغییر می باشد. برای مثال عصر ها دمای بدن انسان تا یک درجه بالاتر از زمان های دیگر است. یا حتی دمای بدن ما با توجه به محیطی که در آن قرار داریم تغییر می کند. اما در پاسخ به این سوال که دمای طبیعی بدن چقدر است باید بگوییم که این دمای طبیعی به عواملی همچون سن، جنسیت، فعالیت های اخیر افراد، غذا و نوشیدنی های مصرف شده توسط فرد و زمان روز بستگی دارد. اما به طور کلی، میانگین دمای بدن فرد بزرگسال در حالت طبیعی، 97.86 درجه فارنهایت یعنی 36.59 درجه سانتیگراد می باشد. دمای 38 درجه نشانه تب و دمای بالای 39 درجه نشانگر تب خیلی شدید است.

در نتیجه اگر دمای بدن از 35 درجه کمتر و از 38 درجه بیشتر بود، حتما باید به پزشک مراجعه شود. از علائم تب در بزرگسالان می توان به لرز، بی اشتهایی، تعریق، ضعف، درد عضلات و سر درد اشاره کرد. امیدواریم این راهنمای استفاده از تب سنج برای شما کاربردی باشد و اطلاعات مورد نیاز خود را از این مطالب به دست آورده باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.