سلامتی شما

معرفی دستگاه اکسیژن ساز

دستگاه اکسیژن ساز

در این روز ها که مشکلات تنفسی گریبان گیر اکثر افراد شده و بیماری های تنفسی تبدیل به یک معضل بزرگ شده است، وجود برخی ابزار و دستگاه ها، کمک عظیمی به کنترل این بیماری می کند. می خواهیم دستگاهی را به شما معرفی کنیم که از آن، جهت اکسیژن رسانی به افرادی که دچار اختلالات تنفسی هستند، استفاده می شود. دستگاه اکسیژن ساز هوای محیط را فیلتر می کند و این هوا را تا چگالی مورد نظر فشرده کرده و به نوعی، اکسیژن خالص شده را به بیمار می رساند.

دستگاه اکسیژن ساز

با پیشرفت تکنولوژی و همچنین پیشرفت علم پزشکی، روز به روز شاهد تولید دستگاه هایی هستیم که در کنار بیماری های مختلف، همراه ما هستند و کمک بزرگی به کنترل بیماری ها می کنند. دستگاه اکسیژن ساز معمولا دارای ابعاد کوچک و وزنی سبک، اما در عین حال، عملکردی بسیار قوی می باشد. در بیمارانی که میزان اکسیژن خون آن ها از مقدار طبیعی، پایین تر باشد به کمک این دستگاه اکسیژن خون را نرمال می کنند.

این دستگاه ها معمولا مجهز به فیلتر های غربالگری هستند که با خارج کردن نیتروژن از هوا، اکسیژنی تصفیه شده را به بیمار می رسانند. استنشاق هوا در دستگاه های اکسیژن ساز معمولا از طریق کانول بینی یا ماسک، صورت می گیرد. میزان خروجی غلظت اکسیژن در این دستگاه، با واحد LPM یا همان لیتر در دقیقه، اندازه گیری می شود. یه طور کلی اگر سطح اکسیژن شما کم باشد، پزشک استفاده از این دستگاه را به شما پیشنها خواهد کرد.

موارد استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

همانطور که اشاره کردیم از این دستگاه زمانی که اکسیژن خون شما به اندازه نرمال نباشد استفاده می شود. در برخی شرایط حاد، نیاز به اکسیژن در بدن بیمار دو چندان می شود. در ادامه به چند مورد از این موارد اشاره می کنیم:
بیماری آسم: افرادی که دچار این بیماری می شوند، با التهاب مجاری تنفسی رو به رو شده و مقدار مخاط تولید شده در آن ها زیاد می شود. در نتیجه فرد در تنفس دچار مشکل شده و به سختی نفس می کشد. دارو های زیادی برای درمان این مشکل وجود دارد، اما دستگاه اکسیژن ساز می تواند در هنگام حملات تنفسی، مقدار اکسیژن مناسب را با سرعت بالا به بیماری که دچار حمله شده است برساند.

ذات الریه: این بیماری از خانواده بیماری های عفونی می باشد. فردی که درگیر بیماری ذات الریه باشد، هر دو ریه اش ملتهب شده و از مایعاتی پر می شود. افراد سیگاری، کودکان، نوزادان، سالمندان و افرادی که سیستم دفاعی ضعیفی دارند، بیشتر در معرض این بیماری قرار می گیرند. استفاده از دستگاه اکسیژن ساز در بیماران ذات الریه نتایج بسیار خوبی را با خود به همراه دارد.

دستگاه اکسیژن ساز

سندرم دیسترس تنفسی: این بیماری که نام دیگر آن RDS می باشد، نوعی اختلال تنفسی است که معمولا کودکان و نوزادان را به خود درگیر می کند. بدن این کودکان توانایی تولید مقدار کافی از مایع پوششی ریه را ندارد و همین امر باعث از بین رفتن ریه ها و تنفس دشوار آن ها می شود. عمل اکسیژن رسانی با دستگاه اکسیژن در این بیماران، باعث می شود تا اکسیژن به جریان خون نوزاد برسد.

در کنار تمام مواردی که اشاره کردیم، ممکن است پس از انجام هر گونه عمل جراحی بیمار به اکسیژن نیاز داشته باشد که این دستگاه عمل اکسیژن رسانی را به خوبی انجام می دهد.

نحوه عملکرد دستگاه اکسیژن ساز

دستگاه اکسیژن ساز را به یک دستگاه تهویه هوا تشبیه کنید. در واقع دستگاه تهویه، هوا را می گیرد و پس از از بین بردن آلودگی و ناخالصی ها، آن را به یک هوای مطبوع و پاکیزه تبدیل می کند. عملکرد دستگاه اکسیژن نیز، دقیقا به همین صورت است. هوا ی محیط را دریافت کرده و آن را به اکسیژن مورد نیاز بیمار تبدیل می کند. تمامی این دستگاه ها از یک مکانیزم بسیار ساده برای تولید اکسیژن استفاده می کنند.

در مرحله اول هوای موجود در محیط به کمک یک پمپ که بر روی دستگاه تعبیه شده است، به داخل یک محفظه که پر از پودر زئولیت می باشد، کشیده می شود. این پودر وظیفه جدا سازی اکسیژن از دیگر گاز های موجود در هوا را بر عهده دارد. در مرحله بعدی، دستگاه به کمک یک کمپرسور، فشار اکسیژنی که درون محفظه وجود دارد را بالا برده و به 220 میلیمتر جیوه میرساند. و در آخر این اکسیژن فشرده شده، به قسمت جلویی دستگاه هدایت شده و به سمت دهان و بینی بیمار ارسال می شود.

دستگاه اکسیژن ساز

بخش های تشکیل دهنده

 • ظرف یا لیوان مرطوب کننده
 • فیلتر گردگیر
 • سوند اکسیژن
 • ماسک اکسیژن
 • فیلتر اکسیژن ساز

مزایا استفاده از این دستگاه

 • تهیه اکسیژن خالص
 •  تنظیم و تصفیه گردش خون
 •  خون رسانی بهتر به بافت های مختلف بدن
 • کاهش استرس و تنش در بیمار
 •  بهبود عملکرد ریه
 •  افزایش کیفیت جریان خون.

شما عزیزان می توانید تمامی تجهیزات پزشکی مورد نیاز خود، از جمله دستگاه اکسیژن ساز را از فروشگاه می سلامت با ضمانتنامه اصالت کالا، دریافت کنید.​

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.