سلامتی شما

قوز کمر و روش های درمان آن

قوز کمر

قوز کمر، مشکلی است که باعث ایجاد انحنای بیش از حد در ستون فقرات می شود. مشکل قوز کمر ممکن است در هر سنی بوجود بیاید، اما بیشتر در سنین نوجوانی شاهد آن هستیم. استفاده از یک محصول طبی مانند قوزبند می تواند این مشکل را تا حدودی کنترل کند. در ادامه میخواهیم شما را با فواید استفاده از قوزبند آشنا کنیم. اگر شماهم از وجود این انحنای آزار دهنده در ستون فقرات خود رنج می برید، خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم.

قوز کمر

قوز کمر

زمانی که یک ستون فقرات عادی و نرمال را از پشت نگاه کنید، چیزی که مشاهده می‌ کنید یک ستون فقرات کاملا صاف است. اما ستون فقراتی که دچار مشکل شده باشد، در قسمت مهره های آن یک انحنای غیر طبیعی را خواهید دید. به این انحنا و مشکل موجود در ستون فقرات، قوز گفته می شود. انحنای موجود در ستون فقرات در حالت عادی بین 20 تا 45 درجه است. در واقع ستون فقراتی که بیش از 50 درجه انحنا داشته باشد، دچار قوز یا به اصطلاح کیفوز شده است. بیماری کیفوز انواع مختلفی دارد:
کیفوز پوسچرال که شایع ترین نوع قوز است و معمولا در خانم ها بیشتر شاهد آن هستیم.
قوز یا کیفوز شوئرمان در دوران نوجوانی بوجود آمده و بیشترآقایان را درگیر می کند.
کیفوز مادرزادی اختلالی است که از هنگام تولد با فرد همراه بوده و با رشد او، رشد کرده و بیشتر می شود. در واقع زمانی که جنین در بدن مادر بوده، ستون فقرات او به خوبی شکل نگرفته است.
فردی که دچار این بیماری است، چه نوع پوسچرال، چه شوئرمان و حتی مادرزادی برای کنترل این مشکل باید از قوزبند های طبی استفاده کند تا جلوی پیشرفته تر شدن انحنا را بگیرد.

راه های درمان قوز کمر

در اینجا به چند نمونه از روش های درمان قوز کمر اشاره می کنیم.

قوز کمر

تمرینات ورزشی: اگر مشکل قوز شما از نوع اندامی باشد، یعنی در اثر نشستن و حالات غلط بدن بوجود آمده باشد، به کمک ورزش های کششی قابل کنترل است. سعی کنید حرکاتی را انجام دهید که باعث انعطاف پذیری ستون فقراتتان شود. بهتر است قبل از اقدام به هر نوع ورزشی، با پزشک مشورت کنید.

فیزیوتراپی: فیزیوتراپی یکی از درمان های شایع بیماری قوز کمر می باشد. با مراجعه به یک فیزیوتراپیست خوب و انجام حرکات ورزشی می توانید این انعطاف را به ستون فقرات خود بازگردانده و آن را به خوبی کنترل کنید.

درمان های شیمیایی: پزشک با تشخیص خود می تواند داروهایی شیمیایی را باتوجه به نوع قوز بیمار، تجویز کند.

قوزبند: یکی از سریع ترین و بهترین راه های درمان قوز کمر، استفاده از قوزبند است. استفاده از این محصولات در کنار سایر روش های درمان، درصد پاسخ دهی را بالاتر می برد.

جراحی: انجام جراحی آخرین درمانی است که به بیمار پیشنهاد می شود. زمانی که مقدار انحنای ستون فقرات از 80 درجه افزایش پیدا کند، بهترین راه درمان جراحی است. شایع ترین نوع این عمل، همجوشی نخاع است که در آن مهره های آسیب دیده را به یکدیگر جوش میزنند.

فواید استفاده از قوزبند

قوزبند ها با جهت دادن به ستون فقرات و قرار دادن کتف، شانه، گردن و کمر در وضعیت مناسب، باعث جلوگیری از پیشرفت قوز کرده و درد ناشی از آن را کاهش می دهند. افرادی که دائما در حال نشستن پشت میز و فعالیت های نشسته هستند، بسیار در معرض قوز کمر و ضعف عضلات بدن قرار می گیرند. استفاده از قوزبند های طبی برای درمان و همچنین پیشگیری از این مشکل، به شدت به این افراد توصیه می شود. استفاده از قوزبند ها، علاوه بر درمان قوز کمر، از افتادگی شانه و قوس کمر نیز جلوگیری می کند.

و در پایان….

در این مقاله سعی کردیم نکات مهم درباره قوز کمر و فواید استفاده از قوزبند را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم. قبل از اقدام به خرید تجهیزات پزشکی، حتما مطالعه کافی درباره محصولی که قصد خرید آن را دارید، داشته باشید تا بتوانید خرید خوبی را انجام دهید. در زمان خرید قوزبند سعی کنید محصولی را انتخاب کنید که امکان جا بجایی هوا در آن وجود داشته باشد تا به علت تعریق، دچار سوزش نشوید. استفاده از قوزبند ها هیچ گونه عوارضی ندارد، اما سعی کنید از این محصولات به طور دائم استفاده نکنید، در زمان خواب بهتر است قوزبند خود را خارج کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.