سلامتی شما

دستگاه نبولایزر چیست؟

دستگاه نبولایزر

ریه یکی از مهم ترین عضو های تنفسی بدن ما محسوب می شود که وظیفه تامین کردن اکسیژن را برای سلول های بدن بر عهده دارد. درواقع وظیفه ریه جداکردن اکسیژن از هوا و منتقل کردن آن به دستگاه گردش خون است. بیماری های تنفسی زیادی وجود دارد که ممکن است به ریه های شما آسیب وارد کرده و عملکرد آن را ضعیف کنند. بیماری هایی از جمله آسم، آنفولانزا، برونشیت و حتی سرماخوردگی های مزمن می توانند اجزای مهم ریه را درگیر کنند. زمانی که فرد به این بیماری ها مبتلا شود، معمولا پزشک استفاده از دستگاه نبولایزر را جهت مصرف دارو پیشنهاد می کند که به کمک آن می توانند دارو های مورد نیاز خود را به آسانی مصرف کنند.
در ادامه میخواهیم شما را با این دستگاه و عملکرد آن آشنا کنیم.

دستگاه نبولایزر چیست؟

نبولایزر که نام دیگر آن ریز پاش می باشد، دستگاهی است که به کمک آن دارو های مختلف را به قطرات هوا تبدیل کرده و دارو را مستقیما به ریه های بیمار می رساند. در کودکان، سالمندان و بیمارانی که با مشکلات تنفسی همراه هستند، مصرف دارو ممکن است کمی دشوار باشد. در این صورت بهترین راه استنشاق دارو و ورود مستقیم آن به ریه ها می باشد. نبولایزر این توانایی را دارد که دارو های بر پایه آب را به قطراتی با اندازه 1 تا 5 میکرومتری تبدیل کرده و به ریه ها ارسال کند. شاید تزریق یک دارو برای بیمار مبتلا به برونشیت تاثیر زیادی بر بهبودی او نداشته باشد اما تبدیل آن دارو به بخار و ارسال مستقیم آن به بافت های بدن، تاثیرگذاری دارو را چندین برابر کرده و حتی از عوارض آن نیز می کاهد.

دستگاه نبولایزر

مزایای دستگاه نبولایزر

  • مصرف آسان دارو برای افراد مسن.
  • استفاده راحت برای کودکانی که ازخوردن شربت و قرص خودداری می کنند.
  • استفاده سریع و آسان در هنگام مواجه شدن با حملات ریوی در خانه.
  • جایگزین اسپری، در بیمارانی که آسم دارند و تنفس عمیق برای آنان دشوار است.
  • امکان ترکیب چند دارو با یکدیگر.

انواع دستگاه نبولایزر

نبولایزر ها معمولا در سه دسته جت نبولایزر یا پنوماتیک، اولتراسونیک و مش کپ به در بازار عرضه می شوند.

جت نبولایزر یا پنوماتیک

در این نوع نبولایزر، دارو توسط هوای فشرده فعال خواهد شد. در این دستگاه از لوله مخزنی شکل، جهت کمک به حفظ جریان مداوم استفاده می شود. مهم ترین اشکال نبولایزر های نوع جت، پر سر و صدا بودن آن ها و صرف زمان بیشتر نسبت به سایر مدل ها می باشد. در این دستگاه ذرات معمولا تا اندازه 5 تا 10 میکرون کوچک می شوند.

دستگاه نبولایزر اولتراسونیک

در نبولایزر های اولتراسونیک، یک عدد کریستال در فرکانس های بیشتر از 20 کیلوهرتز ارتعاش کرده و قطرات دارو را ایجاد می کند. این نوع نبولایزر ابعاد کوچکتری داشته و همچنین صدای کمتری نیز تولید می کند. این دستگاه به دوز کمتری از دارو نیاز دارد. هرچه فرکانس در این دستگاه بالاتر باشد، قطرات تولید شده نیز ریزتر خواهند شد. در این دستگاه زمانی که ذرات به اندازه 0/5 تا 2 میکرون برسند، تاثیر گذار خواهند بود.

نبولایزر مش کپ

در نبولایزر مش کپ ذرات دارو برای تاثیر گذاری بر روی برونشیول ها باید به اندازه 2 تا 6 میکرون تبدیل شوند. ریز شدن ذرات به این اندازه، با کمک یک صفحه که شامل سوراخ های میکروسکوپی است انجام می شود. ذرات دارو با برخورد به این صفحه و عبور از سوراخ های آن، شکسته و کوچک می شوند. این دستگاه ابعاد بسیار کوچکی دارد و به کمک باتری کار می کند.

موارد استفاده از دستگاه نبولایزر

آسم: بیماری که در آن راه های تنفسی فرد متورم شده و التهاب پیدا می کند. به کمک نبولایزر دارو ها با دوز بالا مستقیما به ریه ارسال می شوند. در زمان حملات آسمی نیز از این دستگاه برای منتقل کردن سریع دارو هایی که به انبساط مجرای تنفسی کمک می کنند استفاده می شود.

دستگاه نبولایزر

فیبروز کیستیک: این بیماری نوعی اختلال ژنتیکی محسوب می شود که باعث جمع شدن مخاط چسبناک و غلیظ در مجرای تنفسی می شود. این بیماران قابلیت بلعیدن و خوردن دارو را ندارند. به همین علت دارو به وسیله نبولایزر به بدن آنها منتقل می شود.

عفونت ریه: به کمک نبولایزر می توانید مقدار زیادی از آنتی بیوتیک را به طور مستقیم وارد ریه های بیمار کنید.

انسداد ریوی: نوعی بیماری پیشرونده که نفس کشیدن را برای بیمار بسیار دشوار می کند. این بیماران دچار التهاب شدید و تجمع مخاط در راه های تنفسی هستند. دستگاه نبولایزر به تنفس راحت و مصرف آسان دارو در این بیماران کمک می کند.

بیماران دیابتی: بیماران دیابتی که نیاز به مصرف مداوم انسولین دارند نیز می توانند از این دستگاه برای مصرف انسولین استفاده کنند. درست است که استنشاق انسولین به اندازه تزریق آن تاثیر گذار نیست، اما این عمل توسط FDA کاملا تایید شده است.

و در پایان…

دستگاه نبولایزر در برند های مختلف در بازار به فروش می رسد. اگر در خانه بیمار مبتلابه مشکلات تنفسی دارید، خرید دستگاه نبولایزر را به شما پیشنهاد می کنیم تا در مواقع حساس بتوانید به راحتی مشکلات بیمار را حل کرده و دارو های مورد نیاز را به بدن بیمار برسانید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.