سلامتی شما

دستگاه فشار سنج چیست؟

دستگاه فشار سنج

دستگاه فشار سنج

تا به حال اسم بیماری فشار خون به گوشتان خورده است؟ فشار خون بیماری که در اثر عواملی همچون چاقی، اضافه وزن، رژیم های غذایی غلط، کم تحرکی، مصرف زیاد نمک، استرس، بیماری های کلیوی و ژنتیک به وجود می آید. اسم این بیماری را قاتل خاموش گذاشته اند، علت این نام گذاری، پیشرفت بی سر و صدای آن است. این بیماری شاید در ظاهر ساده و بی خطر باشد اما فراموش نکنید که از فشار خون صحبت می کنیم، بیماری که به صورت تخمینی از هر 5 انسان بالغ، یک نفر را درگیر خود می کند. چیزی حدود 1 میلیارد انسان در گوشه کناره های جهان در حال دست و پنجه نرم کردن با این قاتل خاموش هستند.

دستگاه فشار سنج

عوارض این بیماری بسیار خطرناک بوده و اگر کنترل نشود ممکن است با مشکلاتی از جمله سکته مغزی، سکته قلبی، نارسایی قلبی، سندروم های متابولیک، مشکلات حافظه، تضعیف عروق خونی و مشکلات بیشمار دیگری مواجه شوید. پس کنترل این بیماری را جدی بگیرید و از بروز اتفاقات ناگوار جلوگیری کنید. یکی از روش های کنترل این بیماری، استفاده از دستگاه فشار سنج است. انواع مختلفی از این دستگاه وجود دارد، اما این روز ها به دلیلی استفاده آسانتر، فشار سنج های دیجیتالی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. قبل از اقدام به خرید تجهیزات پزشکی باید اطلاعات کافی درباره محصول مورد نظر خود را کسب کنید. اگر قصد خرید یک دستگاه فشار سنج را دارید، تا انتهای این مطالب با ما همراه باشید.

انواع دستگاه فشار سنج

افرادی که دچار بیماری فشار خون هستند، باید دائما فشار خون خود را چک کرده و آن را کنترل کنند. فشار سنج یکی از ابزارآلات مورد نیاز جهت کنترل این بیماری است. در ادامه شما را با انواع فشار سنج ها و کاربرد آن ها آشنا می کنیم.

فشار سنج جیوه ای

فشار سنج های جیوه ای جزو مهم ترین و استاندارد ترین فشار سنج ها شناخته می شوند. این دستگاه مجهز به یک لوله جیوه ای است که به کمک آن فشار خون اندازه گیری می شود. درصد خطا در محاسبه با این فشار سنج بسیار پایین است. این نوع فشار سنج را اکثرا در بیمارستان ها و مطب پزشکان مشاهده کرده اید. یکی از مهم ترین معایب این فشار سنج ها، جیوه آن می باشد که یک ماده سمی و خطرناک شناخته شده است.

دستگاه فشار سنج

فشار سنج عقربه ای

فشار سنج های عقربه ای یا آنالوگ به کمک یک پمپ توسط فشار هوا، فشار خون شما را اندازه گیری کرده و بر روی یک صفحه نمایش عقربه ای به نمایش در می آورند. قیمت این نوع دستگاه فشار سنج نسبت به مدل جیوه ای کمتر بوده و قابلیت جا به جایی و حمل آن وجود دارد.

فشار سنج دیجیتالی

استفاده از این نوع فشار سنج بسیار آسان است و نسبت به سایر مدل های این محصول، کاربرد خانگی بیشتری دارد. فشار سنج های دیجیتالی معمولا بر روی بازو و یا مچ بسته شده و در کوتاه ترین زمان ممکن، فشار خون شما را محاسبه می کنند. امکان خطا در فشار سنج های دیجیتالی کمی بیشتر از سایر مدل ها می باشد. اما سرعت بالا و استفاده آسان، این دستگاه فشار سنج را تبدیل به یک فشار سنج محبوب و پر استفاده کرده است.

اندازه گیری با فشار سنج

روش اندازه گیری فشار خون در مدل های مختلف فشار سنج، متفاوت است. از آنجایی که این روز ها فشار سنج های دیجیتالی، بیشتر از سایر مدل ها مورد استفاده قرار می گیرند، نحوه اندازه گیری با آن را برای شما شرح می دهیم.

دستگاه فشار سنج

برای اندازه گیری با فشار سنج های دیجیتالی، کافیست بازوبند دستگاه را بر روی دست بیمار بسته و دکمه شروع را فشار دهید. پمپ را فشار داده و بازوبند را باد کنید تا عدد نمایشگر تا 30 میلی متر آمده و سپس رها کنید. حالا بدون هیچ حرکتی نشسته و فشار بیمار را بر روی صفحه نمایشگر مشاهده کنید.

نکات مهم برای اندازه گیری فشار خون

  •  نیم ساعت قبل از اندازه گیری فشار خون، از مصرف قهوه، چای و نوشیدنی های دارای کافئین پرهیز کنید.
  • نیم ساعت قبل از شروع اندازه گیری با دستگاه فشار سنج از استعمال دخانیات و همچنین قرار گرفتن در معرض دود، جلوگیری کنید.
  • پنج دقیقه قبل از سنجش فشار خون، در آرامش کامل نشسته و استراحت کنید.
  • پاهای خود را بر روی زمین قرار دهید.
  • آرنج دست خود را در نزدیکی قلب قرار دهید.

درست است که فشار خون بیماری خطرناکی است. اما با کنترل دقیق و مرتب این بیماری می توانید از بروز مشکلات و عوارض آن جلوگیری کنید.​

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.