سلامتی شما

ماساژ درمانی چیست و چه انواعی دارد؟

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی عادتی که از زمان های قدیم در میان افراد مرسوم بوده و هر نقطه از بدن که در آن دردی احساس می شد، به کمک ماساژ درمانی اقدام به رفع درد آن ناحیه می کردند. شاید کمی عجیب به نظر بیاید ولی مطالعات نشان می دهد که ماساژ بدن از زمان های قدیم در تمدن های باستانی نیز وجود داشته و حتی هندو های قدیمی از ماساژ در کنار ورزش های تنفسی استفاده می کردند.

ایرانی ها و همچنین مصریان از انواع مختلف ماساژ برای درمان بسیاری از مشکلات، استفاده می کردند. برای مثال ابوعلی سینا دانشمند بزرگ ایرانی، توصیه می کرد که برای رفع خستگی و پخش نمودن مواد زائد تشکیل شده در عضلات از ماساژ استفاده کنید. در این مقاله میخواهیم شما را با ماساژ درمانی و انواع آن آشنا کنیم.

ماساژ درمانی چیست؟

این روز ها ماساژ درمانی تبدیل به یکی از پر طرفدارترین راه ها برای تسکین انواع درد های عضلانی شده است. تعاریف متعددی برای ماساژ درمانی می شود پیدا کرد، اما شاید ساده ترین تعریف این باشد: مالش بافت های نرم، تاندون و عضله های بدن جهت بهبود هر نوع درد را ماساژ درمانی می گویند. در واقع فیزیوتراپیست، یا فرد ماساژ دهنده، با لمس کردن بدن بیماران، بافت عضلانی را آزاد و به نوعی درمان می کند.

همچنین با انجام ماساژ، تنش، فشار و خستگی عضلات بیمار را کم می کند و باعث می شود تا جریان خون در ناحیه مورد نظر افزایش پیدا کرده باعث آزاد شدن ماده ای به نام اندروفین شود. اندروفین در بدن بیمار به عنوان یک مسکن قوی عمل می کند.

انواع ماساژ درمانی

ماساژ درماني انواع مختلفی دارد، به طوری که اگر بخواهیم انواع ماساژ را برای شما نام ببریم باید چندین مقاله در این رابطه برای شما تهیه کنیم. اما اگر به طور کلی بخواهیم تکنیک های ماساژ درماني را برای شما شرح دهیم، بهتر است به موارد زیر اشاره کنیم:

ماساژ طولی

در این نوع ماساژ درمانی معمولا ماساژ در جهت جریان خون صورت می گیرد. این روش برای پراکندگی خون، شل شدن عضله های آسیب دیده از اسپاسم و همچنین کاهش تورم و التهاب بسیار کاربردی است.

ماساژ درمانی

تکنیک ورز دادن

یکی از ساده ترین روش های ماساژ، ورز دادن است. روش ورز دادن معمولا باتوجه به نقطه مورد نظر انجام می شود. برای مثال؛ می توانید در برخی نقاط از انگشتان و یا در نقاطی دیگر از کف دست برای ورز دادن کمک بگیرید. این موضوع به نوع بافت ناحیه ای که قصد ماساژ آن را دارید بستگی دارد.

ماساژ مایوفاشیال

این سبک از ماساژ درمانی برای آزاد کردن فاشیا و بازگرداندن بافت صورت می گیرد. فاشیا یک شبکه به هم پیوسته ای از بافت ها می باشد که عضله، ساختار اسکلتی بدن و اندام ها را به یکدیگر متصل می کند. در واقع فاشیا در میان پوست، زیر عضله ها قرار دارد و باعث تروما، استرس و ضعف بدنی می شود که با ماساژ آزاد شده و درمان می شود.

ماساژ نقطه ماشه ای

نقاط ماشه ای، نقاطی از عضلات هستند که در برابر لمس شدن و ضربه بسیار حساس هستند. ماساژ نقطه ماشه ای، تکنیکی است که در آن ماساژور ها و فیزیوتراپیست ها با وارد کردن فشار به بافت نرم عضلات به صورت نقطه ای، درد و کوفتگی را از بین می برند. همانطور که می دانید نقاط ماشه ای معمولا در ماهیچه ها هستند و در برخی موارد دچار گرفتگی و اختلال می شوند.

ماساژ فشرده

این روش باعث فشرده شدن ریتمیک عضله ها شده و جریان خون را در بافت های بدن بالا می برد. از این نوع ماساژ درمانی برای گرم کردن عضلات پیش از انجام ماساژ های عمقی و خاص استفاده می شود.

تکنیک متقاطع

ماساژ متقاطع تکنیکی است که در آن به صورت مستقیم از انگشتان دست استفاده می شود. این ماساژ باعث ایجاد نوعی فشار نوسانی در جهت بافت های بدن بیمار می شود. از تکنیک ماساژ متقاطع معمولا برای درمان آسیب های وارد شده به تاندون و رباط ها استفاده می شود.

ماساژ درمانی

کلام آخر

ماساژ درمانی اگر توسط افراد آموزش دیده و فیزیوتراپیست ها صورت نگیرد، ممکن است به بافت های بدن آسیب زده و مشکلات مختلفی را با خود به همراه داشته باشد. توجه داشته باشید که برای این کار حتما از افراد آموزش دیده استفاده کنید. اگر به دلیل مشغله کاری زمان کافی برای رفتن به مراکز ماساژ را ندارید، اصلا نگران نباشید. این روز ها با وجود دستگاه های ماساژور، افراد به راحتی در محیط خانه اقدام به ماساژ درمانی می کنند.

کار با این دستگاه ها بسیار راحت و بی خطر بوده. اگر قصد خرید دستگاه ماساژور با کیفیت را دارید، سری به فروشگاه می سلامت بزنید و اطلاعات کافی درباره انواع ماساژور و همچنین قیمت تجهیزات پزشکی را به دست بیاورید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.